Jak dopasować korek pneumatyczny do przewodu wod-kan?
Korek pneumatyczny to niezbędny element prac naprawczych i regeneracyjnych prowadzonych w budownictwie. Instalacje wodno-kanalizacyjne to skomplikowane układy rur i złączy, które wymagają profesjonalnej konserwacji i częstego usuwania awarii. Wtedy z pomocą przychodzi nam specjalistyczny sprzęt i akcesoria.
Rury mogą się zapchać w każdego rodzaju instalacji. Niezależnie czy chodzi o domową instalację kanalizacyjną, instalację w zakładzie produkcyjnym czy instalacje przy zbiornikach wodnych do ich naprawy mogą przydać się specjalistyczne korki pneumatyczne. Wybór form i kształtów oraz średnic sprawia, że każdy znajdzie egzemplarz odpowiedni do usunięcia danego problemu. To niezbędny element wyposażenia każdej firmy instalacyjno-budowlanej, która zajmuje się instalacjami wodnymi. Tylko ja dobrze dopasować korek do rury?
Rodzaje korków i ich wymiary
W pierwszej kolejności musimy wybrać, jaki korek będzie nam potrzebny, czy interesuje nas korek zamykający, czy może przepływowy. Ma to znaczenie, szczególnie jeśli korek chcemy wypożyczyć i nie mamy na stanie obu rodzajów. Korek zatykający występuje w kilkunastu standardowych wielkościach. Można dobrać wymiar, kształt i parametry robocze do rodzaju prac, jakie chcemy przeprowadzić. Jednak podstawowymi wartościami, które musimy przeanalizować, wybierając właściwy korek, są:
- Maksymalna i minimalna średnica rur/studzienki, do których korek będzie pasował,
- Średnica samego korka,
- Ciśnienie robocze,
- Ciśnienie kontrolne,
- Ciśnienie zwrotne,
- Długość cylindra,
- Długość całkowita korka,
- Przyłącze do napełniania,
- Rodzaj gwintu,
- Pojemność nominalna,
- Zapotrzebowanie powietrza,
- Waga.
Dzięki takim informacjom będziemy mieli pewność, że korek będzie pasował do rury, którą musimy naprawić i praca z nim będzie bezpieczna. Warto skorzystać z porady specjalisty, który wskaże nam odpowiedni model korka, uwzględniając nasze potrzeby.
Korki przepływowe- do zadań specjalnych
Innym rodzajem korków pneumatycznych są korki przepływowe, które wykorzystujemy do testów wodą. Mają one inną konstrukcję, ponieważ dodatkowo mają rdzeń, przez który przedostaje się woda. Mogą przydać się, gdy potrzebujemy uzupełnić kawałek rurociągu i chcemy napełnić go wodą po dokonanych naprawach. Wykorzystywane są do sprawdzania szczelności instalacji. Dobrze jest wybierać wtedy korek z rdzeniem ze stali nierdzewnej, który jest bardzo wytrzymały i długo nam posłuży mimo stosowania go w różnorodnych warunkach i środowisku. Dopasowując korki przepływowe, dodatkowo warto sprawdzić, jak prezentuje się sytuacja z adapterem przejściowym, czy jest on wbudowany. Długość całkowita powinna uwzględniać również adapter, gdyż zbyt długi uniemożliwi nam pracę, a zbyt krótki nie spełni swojej funkcji. Korki uszczelniające napełniane są sprężonym powietrzem, więc dobrze jest upewnić się, czy będzie do nich pasowała nasza sprężarka, pompa ręczna lub czy mamy wszystkie elementy potrzebne do podłączenia butli z powietrzem.