Jak przy pomocy korków pneumatycznych sprawdzić szczelność rur?
Korki pneumatyczne to niezwykle przydatne elementy, które można wykorzystywać do różnych zadań. Świadczy o tym różnorodność obszarów, w jakich da się stosować te części. Zalicza się do nich zarówno szeroko pojęty przemysł, jak i branża budowlana oraz remontowa. To dlatego, że każda z tych działek ma do czynienia z instalacjami rurowymi, a to właśnie do tych ostatnich dostosowane są korki pneumatyczne.
Gdzie i kiedy używa się korków pneumatycznych?
Korki pneumatyczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dokonuje się transportu cieczy ze szczególnym uwzględnieniem wody. Służą one przede wszystkim do uszczelniania instalacji w tym celu, aby nie przeciekały przez nie substancje. Zastosowanie dla korków pneumatycznych można jednak znaleźć jeszcze zanim dana instalacja zostanie przeznaczona do użytku. Elementy te wykorzystuje się bowiem również do sprawdzania szczelności układów jeszcze przed tym, zanim zacznie się z nich korzystać. W ratownictwie w trakcie powodzi korkami pneumatycznymi można zatkać rury deszczowe, którymi woda wdziera się od strony rzek i wód w stronę lądu.
Co jest niezbędne do sprawdzenia szczelności rur?
W jaki sposób sprawdzić szczelność rur przy pomocy korków pneumatycznych? Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rodzaj elementu do określonej instalacji. Zgadzać muszą się zwłaszcza jego wymiary. Długość, kształt i średnica korka powinna być jak najbardziej dopasowana do danej rury. W innym wypadku próba szczelności nie będzie miarodajna. Warto pamiętać, że jeśli nie da ona pozytywnego rezultatu, może to być wina nie tyle instalacji, co nieprawidłowo dobranego elementu. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że kiedy zastosuje się inny, grubszy i dłuższy korek, test przebiegnie ze znacznie lepszym wynikiem.
Żeby móc przeprowadzić próbę szczelności instalacji rurowej, potrzeby jest nie tylko korek pneumatyczny. Równie ważne jest medium, którego przepuszczenie przez rurę powie nam o tym, czy w przyszłości może dochodzić do przecieków, czy też nie. W roli takiego medium najlepiej sprawdza się woda lub powietrze. Tak więc nawet jeśli instalacja ma służyć do transportu innego rodzaju substancji, to w celach testowych dobrze jest wykorzystać wodę. Ma ona bowiem neutralny charakter i jej ewentualny wyciek przez rurę nie przyniesie negatywnych skutków.